Ana Sayfa » Manşet » SINAV STRESİ

SINAV STRESİ

TEOG  ve üniversite sınavının yaklaşmasıyla birlikte pek çok öğrenci sınav stresi  yaşıyor. Ancak bu duygu, depolanan  bilgilerin sınav esnasında doğru kullanımını engelleyip başarısızlığa yol açabiliyor.

Öncelikle öğrencilerin bu duygudan kurtulabilmeleri için evde ebeveynlerin çocuklarına nasıl destek olabileceklerini maddeler halinde sıralayalım.

1) İlk olarak sınavın, yaşının ve sistemin getirdiği bir sorumluluk olduğunu kabul etmesini sağlamamız gerekiyor. Serzenişte bulunmak bize zaman kaybettirecektir. Aynı zamanda bu serzenişler öğrencinin  motivasyonunu da alt üst edecektir. Bu sürecin normal bir süreç olduğun elimizden geldiğinin en yaptıktan sonra kaygılanmanın yersiz olduğunu çocuk zaman için de kavrayacaktır.

2) Sınava çok yaklaştığımız şu günlerde lütfen evde olağanüstü hal ilan etmeyin. Rutin hayatınıza devam edin. Çünkü rutin hayatta ki herhangi sert bir değişim çocuğunuzun sınava yüklediği anlamı daha keskinleşmesine neden olacaktır ki buda stres düzeyini daha üst noktalara çekecektir.

3) Ebeveynler olarak sınav sonucuna dair kendimize ait kaygılarımızı lütfen öğrenciye yansıtmayın. Yansıyan bu kaygılar sınavda başarısız olunduğunda sevilmeyeceği korkusuna neden olabilir. Ona her zaman her şekilde çok seveceğinizi hissettirin.

4)Sınavı ölüm kalım meselesi haline getirmemek gerekir.

-BU SINAV SENİN GELECEĞİN.

– BİR SENE ÇALIŞACAKSIN SONRA RAHATSIN

-BİR SENE DAHA HAZIRLANMANA İZİN VEREMEYİZ. gibi  cümleler kullanmayın.

Sınava fazla verilen değer öğrencinin gözünde sınavı daha korkunç bir olay haline gelmesine  neden olacaktır.

5) Gereğinden fazla övgü cümleleri kullanmayın.

-SEN YAPARSIN BİZ EMİNİZ

-SEN KAZANAMAZSAN KİM KAZANACAK ?

gibi cümleler çocukta eğer kazanamazsam ailem hayal kırıklığına uğrayacak hissini yaratır. Bu durumda öğrencinin sahip olduğu kaygıyı  üst seviyelere taşımasına  neden olacaktır.

Bu yazımızda ailelerin sınav öncesi çocuklarına yaklaşımlarından bahsettik. Bir sonra ki yazımızda öğrencilerin sınav anında streslerini azaltmaları için yapabilecekleri minik egzersizleri paylaşacağım.

Soru ve çalışmalarımız için bize ulaşmak isterseniz 0533 601 33 51 ve 0312 467 0 700 nolu telefonlardan  yada info@edniacoaching.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Yazar: DilhanAydin