Ana Sayfa » Emine Ergün Yazıları » BEBEKLERDE UYKU RUTİNİ NASIL OLUŞTURULUR?

BEBEKLERDE UYKU RUTİNİ NASIL OLUŞTURULUR?

Doğum sonrasında özellikle anneleri ve babaları en çok zorlayan konulardan birisi de uyku düzeni. Bazı bebekler uyku düzeni ile ilgili ilk altı ay sorun yaşamasa da sonrasında uyku düzenleri değişebiliyor.

Bazı bebekler de “Kolik Bebek” olarak adlandırdığımız bebekler oldukları için, foğum sonrasında birkaç ay uyku ile ilgili ciddi sorunlar yaşayabiliyorlar.

Eğer bebeğiniz kolik ise, bu durumu çocuk doktorunuz ile birlikte takip etmenizde fayda olacaktır. Bebeğinizi rahatlatıcı egzersizler, gerekli görülürse rahatlatıcı damlalar ile kolik olma durumunu daha hafif atlatma olanağınız olabilir.

Eğer bebeğinizde kolik olma durumu yoksa o zaman olağan bir uyku düzeni oluşturabilirsiniz. Bunun için belli rutinleri hayata geçirmeniz gerekmektedir.

  • Her akşam aynı saat aralığında banyo yapmak. Eğer evinizin sıcaklığı her gün banyo yapmaya uygunsa bunu her gün düzenli olarak yapmanızda fayda olacaktır. Her gün köpüklü banyo yapmak zorunda değilsiniz. Haftada 2-3 kez köpüklü banyo yapmanız yeterlidir. Diğer günlerde dadece ılık sui le duş aldırmanız yeterli olacaktır.
  • Banyo sonrasında masajın rahatlatıcı etkisi vardır. Bu asajda masaj yağları kullanmak zorunda değilsiniz. Sadece elinizle de masaj yapabilirsiniz. Ama eğer bebeğinizde gaz problem varsa, banyo sonrasında elma yağı ile göbeğine ve ayaklarının altına masaj yapmanız faydalı olacaktır.
  • Ardından bebeğinize uyku kıyafetlerini Uyku kıyafeti de her gün aynı kıyafet olmalı.
  • Sıra emzirmeye geldi. Bebeğinizi emzirirken fonda onu hoşuna gidebilecek bir müzik olması ve ortamın hafif loş ışıklı olması da önemlidir.

 

Bu rutinleri birkça gün devam ettirmeniz, bebeğinizin bu rutinleri hemen kazanacağı anlamına gelmez. Uzun sure bu düzende devam etmeniz gerekmektedir.

Eğer tatile gidecekseniz, taşınacaksanız,bebeğiniz hastaysa bu gibi durumlarda uyku rutini oluşturma çalışmalarına başlamamanız daha iyi olur.

Çünkü sağlıklı bir uyku rutini için, bebeğinizin de sizing de yaşam şartlarınızın iyi olması gerekmetedir.

Bebeğinizi uyuturken

  • Hadi artık uyu
  • Neden uyumuyorsun
  • Çok geç oldu, ben de sabah işe gideceğim
  • Ne zaman uyuyacaksın gibi cümleelri kuruyor olmanız süreci sizing adınıza da bebeğiniz adına da zorlaştırır. Çünkü bebekler anne babalarındaki kaygıyı hissederler ve onlar da kaygılanırlar.
  • Bebeğin uyku rutini aynı olsa da, bebeği uyutan kişi farklı kişi olabilir. Aynı rutinleri aynı sıra ve aynı şekilde yapmak şartıyla bebeği babası da uyutabilir. Bebeğin temel ihtiyaçlarını karşılama görevi sadece anneye ait bir görev değildir.

 

Yazar: DilhanAydin