Ana Sayfa » Doğum Günü » Zeynep Ela’nın Doğum Günü Partisi

Zeynep Ela’nın Doğum Günü Partisi

Evde Konsept Doğum Günü Partisi Kutlamanın inceliklerini Zeynep Ela’nın Annesi Sevgili Nazlı Hanım Bizler için anlattı.  Zeynep Ela ve Nazlı Hanımın diğer yazıları için Nazlı Haber Ajansını takip edebilirsiniz.

Biz küçükken, “konsept” doğum günü partilerimiz olmadı. Annemizin yaptığı bir pastamız, mumlarımız ve arkadaşlarımız varsa yeterdi. Hatta benim gibi yaz doğumlular için, arkadaşlarla kutlanan bir doğum günü büyük bir partiydi, çünkü genelde herkes yaz tatilinde olurdu. Sonra nasıl oldu, ne zaman oldu da kendimizi çocuklarımıza konsept partiler hazırlarken bulduk bilmiyorum. Ama bu işi o kadar sevdik ki yeni bir iş kolu bile oluştu.

doğumgünü4

Doğum günü planlarken ilk yapılması gereken; nasıl bir kutlama istediğine karar vermek. İlk üç sene bence anneler kendileri için parti yapıyor, çünkü ufaklıkların pastadaki mumları üflemekten başka bir dilekleri olmuyor. Sonrasındaysa, küçük hanım ve beylerin zevkleri devreye giriyor. Evde küçük bir kutlama mı, yoksa dışarda büyük bir kutlama mı? Tamamen size kalmış bir şey. Ben iki senedir evde kutlamayı tercih ediyorum. Biraz yorucu olsa da dışarda mekana vereceğim parayı, doğum günü fikirlerime harcamak bana daha mantıklı geliyor. Tabii, bütün planlamayı bir başkasına yaptırmak da mümkün. İnternet  sayesinde bu işi yapan insanlara ulaşmak çok kolay.

Daha sonra, partinin nasıl bir konsepti olacağına karar vermek lazım. Çünkü bundan sonraki bütün adımlar buna bağlı. Ben genellikle çok önceden karar vermiş oluyorum. (İlk doğum gününde, uğur böceği olacağına doğumda karar vermiştim) Fikir almak için internette bir süre gezinmek yeterli. Pinterest, bu konuda en çok yararlandığım site. Onun dışında, http://catchmyparty.com da oldukça fazla sayıda doğum günü fikri ve bastırabileceğiniz ücretsiz şablonlar var.

Konsepte karar verdikten sonrası, bence daha kolay tabii seçtiğiniz şeye göre zorluk derecesi değişebilir. Örneğin, Mickey Mouse’lu bir parti yapmaya karar verirseniz büyük marketlerde bile peçeteler, tabaklar bulabilirsiniz. Tamamen size kalmış.

doğum günü2)Ben kızımın ilk doğum günü için uğur böceği temasını seçmiştim. Sunuma dair her şeyi, balonları ve süslemeleri parti malzemeleri satan internet sitelerinden aldım. Bu arada, birkaç siteye bakmak çok önemli çünkü fiyatlar siteden siteye değişiyor. Doğum günü bannerı için baya uğraştım, internetten bulduğum bir şablonu düzenledim ama çiçekli bir şey seçtiğim için kesilme aşaması çok zor oldu. Kıyafetimizin tütüsünü anneannemiz yaptı. İnternette  kızımın ismi yazan bir tshirt tasarlayıp, üzerine de uğur böceği aplikasyonunu ütü ile yapıştırdık. Kanatlarını ve tacını da takınca küçük bir uğur böceğimiz oldu. Gerçi taç pek kafasında kalmadı ama olsun. Gelen misafirlerimize hatıra olsun diye Zeynep Ela’nın resmi olan magnetler bastırdık, ayrıca uğur böcekli çikolata bulamayınca aldığımız kırmızı kâğıtlı çikolataların üzerine kurdeleler ve uğur böcekleri yapıştırdık. Pastamızı ise Pinterestte beğendiğim modelden, bizim neredeyse bütün pastalarımızı yapan pastanemizde yaptırdık. Uğur böcekli kurabiyelerimizi de halamız İstanbul’dan getirince her şey tamamlanmış oldu.dogum günü1

İkinci doğum günü için renkli bir şeyler istiyordum. Renkli temalar arsında en hoşuma giden gökkuşağı oldu. İkinci doğum günü temasına oldukça erken karar verdiğim için son anda sıkışmadan, yavaş yavaş bir çok şeyi aldım. Mesela kıyafetini, çok bilindik bir mağazada 23 Nisan kıyafetleri arasında buldum ve 6 ay öncesinden aldım. Bir önceki sene yaptığım yuvarlak parti süslerini ve çiçekli bannerı kesmekte çok zorlanan eşimin, bir daha kesmem tehdidi nedeniyle bastırılacak bütün malzemeyi dört köşeli yaptım. Yine sunuma ilişkin malzemeler internetten alındı. Bu sefer hediye etmek için, pasta malzemeleri satan sitelerden aldığım, küçük şişelere küçük bonibonlar doldurdum. Diğer süsleri ve balonları ise Moda çarşıdan aldım. Bir önceki sene yaşadıklarım nedeniyle, baskıları yaptırmak için yeni yer arayışına girdim ve aradığım baskı merkezini Mustafa Kemal Mahallesinde buldum. Hem baskı kalitesi çok iyiydi, hem de hazırladıkları afiş tam istediğim gibi oldu. Balonların, her yerde farklı fiyatlara doldurulduğunu da bu doğum günü hazırlıkları sırasında öğrenmiş olduk.

Bütün bu hazırlık aşaması, oldukça yorucu olsa da ortaya çıkanlar ve yüzlerdeki gülümseme her şeye değiyor. Ben, şimdiden üçüncü doğum günü için araştırmalara başladım. Size de kolay gelsin.

Yazar: DilhanAydin