Ana Sayfa » ÇOCUKCA SÖYLEŞİ » ANKARA DOĞUM FOTOĞRAFÇILIĞINDA FARKLI BİR KADRAJ AYŞE AÇIKGÖZ

ANKARA DOĞUM FOTOĞRAFÇILIĞINDA FARKLI BİR KADRAJ AYŞE AÇIKGÖZ

Ankara Doğum Fotoğrafçılığında farklı  ve özel kareleri  ile adından söz ettiren Sayın Ayşe İde Açıkgöz ile yaptığımız samimi sohbeti sizlerle paylaşıyoruz…

 

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Ayşe İde Açıkgöz 86 Ankara doğumluyum.13 yıldır fotoğraf çekiyorum. Bu sürenin 8 yılı profesyonel anlamda fotoğrafçılık yapıyorum. Aslında fizik bölümü mezunuyum ,pedagoji yüksek lisansı yaptım. Aynı zamanda kameramanlık mezunuyum.

 

Fizik bölümü ve fotoğrafçılık bu geçiş nasıl oldu?

Çok güzel bir soru. Aslında fotoğrafçılığa öğretmenlikten önce başladım. Ama fizik bölümünün fotoğrafçılığıma çok faydası oldu. Çünkü fotoğrafın doğası ışıktan gelir ve ışıkta fizikle ilgilidir.A1

 

Hangi tür fotoğrafları çekmekten hoşlanıyorsun?

Bu aralar en çok 0/3 yaş arası bebekleri çekiyorum. En çok bundan keyif alıyorum. Ancak model çekimlerinin yeri benim için ayrı.

Bebeklerle çekim yaparken başınıza istenmedik olaylar geliyor mu? Çocuklarla çekim yapmak zor olmuyor mu?

Bazı bebeklerle çok kolay, ama bazı bebekler de bu iki hatta üç tekrara kadar çıkabiliyor. Ağlama krizine giren bebeklerden,  fotoğraf makinesinden korkan çocuklara kadar birçok olay ile karşılaşıyorum. Ama bu bile benim için inanılmaz keyifli. Çocuklar sanırım benden hoşlanıyorlar. Ben de onları ve onlarla dolu karelerimi  çok seviyorum . Dolayısıyla çekimler çok keyifli geçiyor.

A2

  Doğum fotoğrafçılığı beni her zaman çok etkilemiş ancak bir o kadar da korkutmuştur. Buradan bizi takip eden  anne adaylarımız varsa ve doğum gününü ölümsüzleştirmek istiyorsa nasıl bir yol izlemeliler?

 

Doğum fotoğrafçılığı gerçekten zor. Çoğu zaman yeri belli ama saati belli olmayan bir iş. Ama ben de bir anneyim ve anne adaylarının kaygılarını anlayabiliyorum. Hamile çekimlerinde görüştüğümüzde doğum günü hangi kriterlerde aramaları gerektiğini anlatıyorum. Öncelikle suyunun gelmiş olması gerekiyor. Çoğu zaman doktordan önce orada oluyorum. Zor ama annelerin en özel ve güzel anlarında yanında olup o anları kadrajımda ölümsüzleştirmek benim için büyük bir gurur kaynağı.

Çekimler için size ne zaman ulaşmaları gerekiyor?

Anne adayları ile 34.haftada konuşuyoruz.35 ya da 36 haftada hamilelik çekimini gerçekleştirmiş olmamız gerekiyor. Doğum  günü çekimlerinde de en az iki hafta önce görüşmemiz gerekiyor.

Bir anne olarak siz ne hissediyorsunuz doğum çekimlerinde?

Size ilk yaptığım doğum çekimim sezeryandı ve çok heyecanlandım. Ama zamanla heyecanım azaldı. O an anne adayının elinden tutmak benim için çok önemli.

Sizi siz yapan en önemli iş disiplininiz nedir sizce?

Ben çekim günü hiçbir eleme yapmadan bütün fotoğrafları teslim ederim. Sonrasında fotoğrafları işleyerek aileye gönderiyorum.

Son olarak  size ulaşmak isteyen anne adaylarımız , annelerimiz size nasıl ulaşabilirler?

 

Bana https://www.ayseacikgoz.com/ dan ve    0545 472 00 08 nolu telefondan da ulaşabilirler.

 

 

SESLENDİRME: HANDE İPEKGİL-SİBEL BAŞOL YAZICI 

DESTEKLERİ İÇİN HANDE İPEKGİL VE SİBEL BAŞOL YAZICI ‘YA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ

 

Yazar: DilhanAydin