Ana Sayfa » UZMAN GÖRÜŞÜ » ÇOCUKLARDA CİNSEL GELİŞİM VE CİNSEL EĞİTİM-Cinsel Kimlik Kazanımının İlk Yılları

ÇOCUKLARDA CİNSEL GELİŞİM VE CİNSEL EĞİTİM-Cinsel Kimlik Kazanımının İlk Yılları

ÇOCUKLARDA CİNSEL GELİŞİM VE CİNSEL EĞİTİM

Çocuklar doğdukları andan itibaren cinsel kimliklerine uygun davranışlarla karşılaşırlar.  İlk etkileşimler ailede başlar. Çocuğun ilk giydiği kıyafetler, dokunduğu oyuncaklar cinsiyetine uygun olarak ailesi tarafından belirlenir. Çocuklar kız ya da erkek olma hali ile ilgili ilk bilgilerini ailesinden alır.

Öğrendiği cinsel rollerin uygulayıcısı olan çocuklar, davranışlarının cinsel kültüre uygunluğuna bulundukları toplumun cinsiyet algısına göre karar verir.  Çocukların olağanüstü bir gözlem yeteneği vardır. Bu  gözlemlerine uygun olarak,toplumda kabul gören davranışları sergilemeye,kabul  görülmeyenleri de gizli ya da gizli olmayan bir şekilde çözümlemeye, anlamlandırmaya çalışır.

Cinsel Kimlik Kazanımının İlk Yılları

Bebeğin en büyük eylemi emme üzerine kurgulanmıştır. Tek ihtiyacı olan şey güven ve sevgidir.  Bu ihtiyaçlarını karşılayan bebek sağlıklı bir şekilde büyümeye devam eder.

1-3 yaş arası, çocukların tuvalet alışkanlığını kazandığı dönemdir. Tuvalet alışkanlığını kazanması ile birlikte vücudunun daha önce dikkatini çekmeyen bölümlerini farkeden çocuk, büyük bir merakla bu bölgelerini incelemeye başlar.

Çocuk artık bireysel hareket etmeye başlamış ve herşeyi kendisi yapmaya çalışmaktadır.  Öğrenmek için etrafını daha bilinçli gözlemlemeye başlamıştır. Hiç ummadığınız bir anda ne zaman gözlemlediğini bilmediğiniz şeyleri taklit ederler.

Daha bebekken kollarını keşfettiğinde  merak ve şaşkınlıkla kol hareketlerini izlerken verdiği tepkilerin aynısını şimdi yeni keşfi üzerinde de göstermektedir fakat artık daha bilinçli tepkiler vermeye başlamıştır.

Dil gelişimi merakını paylaşmasını kolaylaştırmaktadır. “Neden Ali gibi ayakta çişini yapamadığını” söylemek ya da “Ayşe’nin pipisi düşmüş benim pipimde düşer mi?”gibi sorularla ilk öğrenme çabaları konusunda aileleri haberdar ederler. Merak ettiği konuları bütün masumluğuyla ortaya koymaktadırlar.

3-6 yaş dönemi, çocukların sosyal çevre ile tanıştığı dönemdir. Bu dönem okul öncesi döneme denk gelir. Çocuk ilk defa cinsel kimliğine uygun öğrendiği davranışları sergilemeye bu çevrede başlar.

Evcilik oyunu

Okullarda oynanan evcilik oyunu cinsel rollerin en çok gösterildiği ve kendi cinsel kimliğini oluşturmaya çalışan çocuğun kendisi hakkında bilgi verdiği bir oyundur. Aileler ve öğretmenler bu oyunlarda çocukları gözlemleyerek sağlıklı bir cinsel gelişim sergileyip sergilemediklerini öğrenebilirler.

Yazar: DilhanAydin