Ana Sayfa » UZMAN GÖRÜŞÜ » ÇOCUKLARDA CİNSEL GELİŞİM VE CİNSEL EĞİTİM-Bebekler Nereden Gelir Sorusuna Nasıl cevap vermeli?

ÇOCUKLARDA CİNSEL GELİŞİM VE CİNSEL EĞİTİM-Bebekler Nereden Gelir Sorusuna Nasıl cevap vermeli?

Cinsel İçerikli İlk Merak ve Sorular

Okul öncesi dönemin başlamasıyla birlikte ailenin hakimiyetinde olan çocuk, artık bir birey olarak küçük bir topluluğun içinde tekbaşına yer almaya çalışmaktadır. Görebildiği şeyleri anlamlandırabilir.

Çocuk için henüz öğrendiği her bilgi somuttur. Yiyecekler marketten alınır. Oyuncaklar oyuncakçıdan alınır, bebeklerin nereden geldiğini merak ettiğinde bu bilgiyi de somutlaştırmak ister.

Bebekler Nereden Gelir Sorusuna Nasıl cevap vermeli?

Bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Öncelikle çocuğunuz bu soruyu kaç yaşında sordu? Hangi bağlamda sordu? Nerede sordu? Cevabın içerisinde anne ve babanın cinsiyet rolleri hakkında da bir bilgi yer aldığı için bu bilgilendirmeye çocuk hazır mı? doğru yorumlamayı yapabilecek olgunlukta mı? gibi soruların cevabını bulmanız gerekir. Bu soruların cevapları her çocukta farklılık gösterir.

Bu soruları cevaplamakta zorlanıyorsanız bu konuda hazırlanmış kaynakları incelemeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Kitaplarda yazılanları birebir okumak yerine çocuğun ihtiyaç duyduğu kadarını, uygun  uyarlamayı yaparak çocuğuna sunmak en doğru adım olacaktır.

Önerilen temel cevap: Babanın tohumu, annenin yumurtalarıyla birleşir. Annenin karın bölgesinde özel bir alanda büyümeye başlar. (toprağa ekilen bir tohumun zamanla büyümesi daha somut bir örnek olacağı için sunulabilir) yeterli büyüklüğe ulaştıktan sonra annenin vajinasında bulunan bir delikten çıkar. Bu delik esnek bir deliktir. Bebeğin dışarı çıkabilmesi için büyüyüp küçülebilmektedir.

Bu cevap için çocuğun önceden cinsel bölgelerin gerçek isimlerini bilmesi gerekir.

Anotomik İsimler

Vücudumuzun bir parçası olan el, kol, bacak, dirsek gibi cinsel organlarda anatomik isimleri kullanılarak öğretilmelidir.  Erkeklerin  cinsel organına Penis, Kızın cinsel organına Vajina denir. Çocuk dizkapağı nedir dediğinde verdiğiniz cevabın doğallığı ile,  cinsel organı hakkında verdiğiniz cevap eş değer doğallıkta olmalıdır. Bu yüzden anatomik isimler kullanmak yetişkinlere açıklama kolaylığı sağlamaktadır.

Yazar: DilhanAydin